چقدر از کربلای مهران میدانیم؟

هرگز مباد که دنیا ما را از یاد برادرانمان باز دارد چرا که اسایش امروز مان رهین پرواز سرخ انهاست. نام بلند مهران و حماسه ی دلاوران عرصه ی خون و اتش تا ابد در یادها جاودانه خواهد ماند .حماسه ای پرشکوه و ماندگار که حاکی از استقامت و پایداری فرزندان این سرزمین لاله گون است. هر روز صبح عطر دلنوازی از خاک خونرنگ ((قلاویزان)) بلند می شود تا کوچه باغ اسمان ها راه می یابد و مشام فرشتگان را می نوازد.

هنوز خون لاله ها از زمین روستاهای ملک شاهی، باغ کشاورزی، امام زاده حسن، بهروزان، منصوراباد، فیروزاباد، هرمزاباد و... می جوشد. هنوز پاسگاه های فرخ اباد، تعاون، محمرقاسم و دراجی از عطر تن لاله ها مدهوشند. هنوز قلاویزان پرپر حماسه ی مردان مرد را از یاد نبرده است. قلاویزان از اهمیت زیادی برخوردار بوده ان قدر که صدام گفته بود:((قلاویزان ناموس من است اگر گرفته شود...))

دفتر را که می گشاییم نام بلند مردانی برایمان تداعی می شود که از ازل برای حماسه افرینی در این قطعه از بهشت خدا انتخاب شده اند.مردانی که پختگیشان و وسعت درکشان بیش از سن انها می نمود. هنوز قمقمه های تشنه حکایت تلخ چند شبانه روز تشنگی این فرشتگان زمینی را به یاد دارند. لب های ترک خورده و گلوی خشکیده رمقشان را کشیده بود،اما نتوانست خللی به استقامت و پایمردیشان وارد کند. در این حماسه ی شور افرین گردان های امام سجاد(ع) و حضرت رسول (ص) گل های سرسبد لشکر 17 علی بن ابی طالب به حساب امدند و برای همیشه عشق پاکشان حدیث افلاکیان شد.

هر روز صبح فرشتگان به زیارت این خاک می ایند و با وجودی لبریز از شمیم خون لاله ها و سرمست از صفای وجودشان به عرش بر می گردند.

مردانی عاشق و دلداده از گروه تخریب یک کیلومتر از میدان مین را باز کردند. چهل تن از انان خونین بال به اوج اسمان ها پر کشیدند و معبر صدها شقایق دلسوخته گشتند. کبوترانی چون تقی رفیع مقدم، روح الله موسوی، غلامرضا بخشش، مهدی جعفری، قربانعلی پوراکبر، رحمت الله یعقوبی، جواد رحمانی، حسین سلیمی، عباس حاجی زاده، حسین کافی، محمدرضا معزی و ... .

گردان خط شکن امام سجاد به فرماندهی ابوالفضل شهامی و گردان ح رسول (ص) به فرماندهی عباس تجویدی در غروب هشتم تیر ماه سال 1365 اماده شدند تا رشادت و دلاوری خود را برای همیشه در تاریخ ایران زمین ثبت کنند و افتخاری جاودانه برای کره ی خاکی باشند.

رزم اوران گردان با رزم شبانه و راهپیمایی طولانی قوای بدنی خود را افزودند و در نبردی سرنوشت ساز دشمن را به خفت و خواری کشاندند. 24 ساعت در داخل شیار ((ابزیادی)) و در زیر پای دشمن کمین گرفتند که اگر لو می رفتند نیازی به تیر اندازی نبود و دشمن می توانست با رها کردن سنگ در سراشیبی انها را به شهادت برساند.

قمقمه های پر از اب و کلمن هایی که اب داخلشان در فریزر منجمد شده بود برای مدت زیادی دوام نیاورد و تشنگی بچه ها را بی تاب کرد. فشار تشنگی به قدری بود که برای رفع تتشنگی زیر زبانشان سنگ ریزه گذاشته بودند و عده ای پیراهنشان را بالا زده و سینه بر خاکی نمناک چسبانده بودند. تعدادی هم تاب نیاوردند و با لب عطشان به دیدار مولایشان شتافتند. گرمای طاقت فرسای دهم تیر ماه و تابش مستقیم نور افتاب به روی بچه ها فشار تشنگی را صد چندان کرداما:

نه دریا بترسد از دل موج نه دل داده نگاهش گیرد از موج

مردان خدا در دل شب موانع ایذایی، میدان های مین و شیارهای پر از اب را پشت سر گذاشتند . پشت سر دشمن جا گیر شدند.

...و شبانگاه روز سه شنبه نهم تیرماه 1365 بود که در ساعت 22/30 رمز یا اباالفضل العباس از زبان فرمانده ی لشکر- غلامرضا جعفری - شنیده شد. از کم سن وسال ترین تا پیر طریقت گردان امام سجاد و حضرت رسول عاشقانه جنگیدند و ندای زینب در کربلا را به یاد اوردند که((ما رایت الا جمیلا.)) هفت شبانه روز رزم و پیکار مداوم چنان خوفی در دل دشمن انداخت که هرگز از خاطرش محو نخواهد شد. شهر مهران یک بار در عملیات والفجر سه ازاد شد اما پس از عملیات والفجر هشت که منجر به ازادی فاو شد دشمن یک بار دیگر مهران را اشغال کرد که در عملیات کربلای یک ازاد شد.

شهید سید محسن حسینی از گردان حضرت رسول با سن کم دنیای ارزوهایش را نادیده گرفت و تنها به پرواز اندیشید.در عالم خواب دیده بود که در گردان به عنوان پیش نماز ایستاده و 23 نفر دیگر به او اقتدا کرده اند و این درست تعداد شهدای گردان ح رسول در عملیات کربلای یک بود. گردان سجاد(ع) نیز 42 نفر از بهترین های خود را تقدیم استان الهی کرد و حدود یک سوم گردان نیز مجروح شدند. رشادت و حماسه ی گردان خط شکن و شور افرین حضرت سجاد تا ابد در ذهن فرشتگان نقش بست و برای همیشه نام بلندش بر تارک هستی خواهد درخشید.

یاد خاطره ی کبوترهای خونین بال

گردان ح رسول و گردان امام سجاد

گرامی باد.

مقدمه ای بر کتاب خانقاه مهران

مهری حسینی

/ 1 نظر / 20 بازدید
اشکان

سلام وبلاگتون واقعا عالیه!!! موفق باشید به من هم سربزنید تونستید منا لینک کنید ممنون