قوم ماد

مادها قومی آیایی نژاد بودند که در آغاز قرن هفتم تا پایان قرن هشتم پیش از میلاد دولت ماد را تاسیس کردند. ماد کوچک شامل آذربایجان و ماد بزرگ شامل نواحی مرکزی ایران تا کردستان و کوه های زاگرس را در بر می گرفت. پس از حملات شدید آشوریان به مناطق ماد نشین، رهبر یکی از قبایل به نام دیااکو به وسیله ی مجلس اتحادیه به عنوان رهبر قبایل مادی انتخاب و وظیفه ی تشکیل یک دولت مرکزی به عهده ی او گذاشته شد. دیااکو همدان امروزی (هنگمتانه  همریشه با هنگمن و انجمن، به معنای محل جمع شدن) را پایتخت خود قرار داد. پس از دیااکو  فرزندش خشتریه به حکومت رسید و اولین پادشاهی ماد را در غرب فلات ایران تشکیل داد. پس از او پسرش هووخشَترَه به شاهی رسید. مادها از قرن ٧ تا ٩ پیش از میلاد حکومتی یکپارچه را برای سرزمین های مادی تشکیل ندادند اما شاهنشاهی ماد در زمان هووخشَترَه به بزرگترین پادشاهی غرب آسیا حکومت کرد و سراسر ایران را برای نخستین بار در تاریخ به زیر یک پرچم در آورد و سلطنتی سراسری را در ایران تشکیل داد.

هووخشَترَه بنیانگذار اولین قدرت در ایران بود. پایه گذاری دولت ماد به عنوان نخستین دولت بر پایه ی وحدت اقوام مختلف ساکن فلات ایران با مشترکات و پیوندهای فرهنگی را باید به عنوان مهم ترین رویداد در تاریخ ایران به شمار آورد.پس از هووخشَترَه پسرش ایشتوویگو به حکومت رسید. از او اطلاعات زیادی در دست نیست. آن گونه که از روایات پیداست اواخر حکومت ایشتوویگو ( احتمالا آستیاک)، وی به دست نوه ی خود کورش بزرگ از حکومت بر کنار شد.

با شکست مادها و تشکیل شاهنشاهی هخامنشی و فتح کامل لیدیه و بابل، پادشاهی هخامنشیان تبدیل به بزرگترین شاهنشاهی شناخته شده در جهان شد. دولت ماد را باید پیشاهنگ دولت هخامنشی دانست. جایگاه مادها در زمان هخامنشیان بی گمان بالاترین جایگاه و بسا برابر با پارسیان بوده است. این نکته به ویژه در سنگ نگاره ها و نقوش پارسه، دیدنی و به سادگی قابل لمس است. بزرگان مادی در تصمیم گیری های کلی کشور شرکت داشته اند.

نام شاهان و سرداران ماد که در متون آشوری و یونانی و پارسی باستان آمده است ( مانند فَرَوَرتیش، هووخشَترَه، اَرشتی وییگ، شیدیرپرن، تَخم سپاد و...) همه آریایی هستند و قوم ماد راه اندازی نخستین فرمانروایی آریایی را داشت. بعضی زبان شناسان زبان کردی را یقینا از بازماندگان زبان مادی می دانند و بعضی دیگر زبان های ایران مرکزی را بازمانده ی زبان مادی می دانند.این گونه که پیداست مادها میترا پرست و آتش پرست بوده اند. اگر گفته ی تاریخ نویسان صحت داشته و زردشت پیامبر از آذربایجان باشد، مادها نیز به دو نیروی اهورامزدا و اهریمن معتقد بوده اند. مغ ها که طایفه ی روحانی مادها بودند مذهب را با سحر و جادو آمیختند و بر زردشت  که برای متمایز کردن دین از این آلودگی مقابله کرد، شوریدند. زردشت ناچار  برای تبلیغ آیین خود به شرق ایران کوچ کرد.

ماخذ: ایران از آغاز تا اسلام، تالیف ر. گیرشمن، ترجمه ی محمد معین

/ 78 نظر / 25 بازدید
نمایش نظرات قبلی
معلمی از جنس پائیز

دلم به بوی تو آغشته است ... سپیده دمان کلمات سراسیمه بر می خیزند و دهانم را می بویند ! مبادا نام تو را برده باشم ...! مهتاب من ، دلم به بوی تو آغشته است ...!

معلمی از جنس پائیز

بگذار سر به سینه من تا که بشنوی آهنگ اشتیاق دلی دردمند را شاید که پیش ازین نپسندی به کار عشق آزار این رمیده سر در کمند را بگذار سر به سینه من تا بگویمت اندوه چیست عشق کدامست غم کجاست بگذار تا بگویمت این مرغ خسته جان عمری است در هوای تو از آشیان جداست دلتنگم آن چنان که اگر ببینمت به کام خواهم که جاودانه بنالم به دامنت شاید که جاودانه بمانی کنار من ای نازنین که هیچ وفا نیست با منت تو آسمان آبی آرام و روشنی من چون کبوتری که پرم در هوای تو یک شب ستاره های ترا دانه چین کنم با اشک شرم خویش بریزم به پای تو بگذار تا ببوسمت ای نوشخند صبح بگذار تا بنوشمت ای چشمه شراب بیمار خنده های توام بیشتر بخند خورشید آرزوی منی گرم تر بتاب (فریدون مشیری)

معلمی از جنس پائیز

سلام مهری عزیز و مهربان شبت بشادمانی دوست من خوبی؟ منو باز ببخش که دیر به دیر میام مطلب تاریخی زیباتون را خوندم خیلی عالی بود در سده هشتم قبل از میلاد مادها بر سواحل خلیج فارس حکمرانی میکردند و استان بوشهر هم جزیی از ایالات جنوب غربی اونها بوده[مغرور]

معلمی از جنس پائیز

اتفاقا تو درس جغرافیای استان بوشهر در مورد مادها برای شاگردام میگفتم[مغرور][لبخند][شرمنده]

که ریم

سلاوو ریزی بی پایان جه ژنی قوربان له ئیوه و بنه ماله ی ئازیزتان پیروز بیت [گل]

الای * رز بی بو *

♥ــــــــــــــــــــــــــ♥....◄▼▲► [لبخند]ܓܨܓܨ[لبخند] ◄▼▲► ....♥ــــــــــــــــــــــــــ♥ ღ☆ஜ•ღ•´-:¦:-☆✿☆-:¦:- [گل][لبخند][گل] ´-:¦:-☆✿☆-:¦:-ღ☆ஜ•ღ• سلام خواهرم . ممنونم از حضورت . انشاالله که شما هم به نیت دلت برسی . ღ☆ஜ•ღ•´-:¦:-☆✿☆-:¦:- [گل][لبخند][گل] ´-:¦:-☆✿☆-:¦:-ღ☆ஜ•ღ• ♥ــــــــــــــــــــــــــ♥....◄▼▲► [لبخند]ܓܨܓܨ[لبخند] ◄▼▲► ....♥ــــــــــــــــــــــــــ♥

داریوش

از کتاب بحار الانوار علامه مجلسی بزرگترین ابشخور شیعیان مینویسی فیلرت میشوی خبر های خود کیهان را مینویسی فیلتر میشوی از تاریخ کهن بدون برخورد های سیاسی مینویسی فیلتر میشوی قصاب خانه ای است این کشور شاد باشی و تندرست http://dariushirani2.blogspot.com

سایرا

[گل][گل][گل][گل] درود بر دوست خوبم مهری جان [گل][گل][گل][گل] عید بر شما و خونواده محترم مبارک [گل][گل][گل][گل]

مهسا

سلام وب جالبی داری ولی بیشتر ادمو یاد کتاب تاریخ میندازه پر محتواس خوش حال میشم تو هم بهم سر بزنی منتظرم[لبخند]